LOGO Winnica Solaris

Jestem osobą pełnoletnią


TAK       NIE

Winnica


Winnica nasza przysiadła na najwyższym południowo-zachodnim wzniesieniu na obrzeżach miasteczka Opole Lubelskie. Pierwsze testowe krzewy zostały posadzone w 2004 roku i przyjmujemy, że rok ten jest początkiem naszej winnicy. W latach następnych winna latorośl zawróciła nam kompletnie w głowach, opanowała również nasz cały kilkudziesięcioarowy stok.

Parcela Bliskowice była kolejnym etapem rozwoju winnicy. Ta półtorahektarowa działka w Dolinie Wisły została zakupiona i obsadzona winoroślą w 2014 roku. Jej zachodnie nachylenie gwarantuje odpływ zimnych mas powietrza w dolinę oraz silne nagrzewanie się od promieni zachodzącego słońca. Dodatkowym jej atutem jest kamienista gleba powstała w wyniku erozji skał wapiennych - rędzina, która rzędzi czyli gwarzy z rolnikiem podczas orki. Biały kamień będący bazą tej gleby nagrzewa się w ciągu dnia i stygnie nocą podnosząc temperaturę w winnicy. Dodatkowo odbija światło słoneczne i dogrzewa grona od dołu, w tych warunkach owoce szybciej dojrzewają.

Szczepy, które w liczbie 5 tys. sztuk znalazły tu swoje miejsce to: Riesling, Zweigelt, Solaris, Johanniter, Muscaris, Cabernet Cortis i Regent.

Liczymy, że z owoców uzyskanych na tej doskonałej, skąpanej w słońcu i ciepłej parceli uzyskamy jeszcze lepsze, bardziej aromatyczne i esencjonalne wina.

 Na naszych parcelach rosną odmiany na wino tzw. moszcowe charakteryzujące się niewielkimi aczkolwiek słodkimi, esencjonalnymi i nadzwyczaj smakowitymi owocami. Dominują tu Rondo i Regent na wina czerwone i różowe, oraz Seyval Blanc, Hibernal, Traminer i Solaris na wina białe. Ten ostatni zwany również „chardonnay północy” ze względu na wczesność, czyli szybkość gromadzenia fruktozy w owocach, jest wielką nadzieją winiarskiego „cool climate”, od niego też powstała nazwa winnicy.

Nasz winny ogródek nie jest komercyjnym przedsięwzięciem. To jedynie hobby, które mocno nas absorbuje fizycznie i finansowo ale daje w zamian wiele radości, satysfakcji i nadziei. To odskocznia od problemów, kłopotów i trosk dnia codziennego. Wyczekiwanie na dojrzałość owoców, zbiór oraz późniejsza winifikacja ma coś z magii. Bo przecież wino to nie tylko skomplikowane procesy chemiczne. Wino to historia jego powstawania od winnicy do piwnicy, to rocznik i temperament winiarza i w końcu wino to degustacja, która podświadomie zmienia nasz sposób życia, ponieważ chcąc próbować wino musimy zwolnić kroku.

Zwalniajcie więc Państwo kroku i przybywajcie do nas na wino. Zapewniamy, że wina nasze dobrze smakują, są świeże, czyste i bezpretensjonalne. Zdarza się, że zdobywają laury na profesjonalnych konkursach winiarskich. Zapraszamy więc na lokalne, lubelskie wino gronowe.

 

 

 

WINIARNIA


Winiarnia to dawny budynek inwentarski zbudowany z białego kamienia tzw. opoki charakterystycznego dla regionu Małopolskiego Przełomu Wisły. Podczas remontu i adaptacji część ścian...

zobacz więcej...

DEGUSTACJA WIN


Oferujemy dla grup zorganizowanych od 6 do 18 osób w okresie maj-listopad, najchętniej w weekendy: spacer po winnicy z kieliszkiem wina, pokaz sprzętu winarskiego, degustację kilku gatunków lokalnego wina, deskę...

zobacz więcej...

Strona główna
Winnica
Winiarnia
Jakość
Dostępne Wina
Galeria
Kontakt
Winnica, Wina Solaris - Marzanna i Maciej Mickiewicz Opole Lubelskie, ul. Zagrody 86, tel.(081) 8273602, 605831255, 605 831 255
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych
Polityka Cookies