sample

  Winnica nasza przysiadła na najwyższym południowo-zachodnim wzniesieniu na obrzeżach miasteczka Opole Lubelskie. Pierwsze testowe krzewy zostały posadzone w 2004 roku i przyjmujemy, że rok ten jest początkiem naszej winnicy. W latach następnych winna latorośl zawróciła nam kompletnie w głowach, opanowała również nasz cały kilkudziesięcioarowy stok.
  Parcela Bliskowice była kolejnym etapem rozwoju winnicy. Ta półtorahektarowa działka w Dolinie Wisły została zakupiona i obsadzona winoroślą w 2014 roku. Jej zachodnie nachylenie gwarantuje odpływ zimnych mas powietrza w dolinę oraz silne nagrzewanie się od promieni zachodzącego słońca. Dodatkowym jej atutem jest kamienista gleba powstała w wyniku erozji skał wapiennych – rędzina, która rzędzi czyli gwarzy z rolnikiem podczas orki. Biały kamień będący bazą tej gleby nagrzewa się w ciągu dnia i stygnie nocą podnosząc temperaturę w winnicy. Dodatkowo odbija światło słoneczne i dogrzewa grona od dołu, w tych warunkach owoce szybciej dojrzewają.
  Szczepy, które w liczbie 5 tys. sztuk znalazły tu swoje miejsce to: Riesling, Zweigelt, Solaris, Johanniter, Muscaris, Cabernet Cortis i Regent.
  Liczymy, że z owoców uzyskanych na tej doskonałej, skąpanej w słońcu i ciepłej parceli uzyskamy jeszcze lepsze, bardziej aromatyczne i esencjonalne wina.

  Na naszych parcelach rosną odmiany na wino tzw. moszcowe charakteryzujące się niewielkimi aczkolwiek słodkimi, esencjonalnymi i nadzwyczaj smakowitymi owocami. Dominują tu Rondo i Regent na wina czerwone i różowe, oraz Seyval Blanc, Hibernal, Traminer i Solaris na wina białe. Ten ostatni zwany również „chardonnay północy” ze względu na wczesność, czyli szybkość gromadzenia fruktozy w owocach, jest wielką nadzieją winiarskiego „cool climate”, od niego też powstała nazwa winnicy.

  Nasz winny ogródek nie jest komercyjnym przedsięwzięciem. To jedynie hobby, które mocno nas absorbuje fizycznie i finansowo ale daje w zamian wiele radości, satysfakcji i nadziei. To odskocznia od problemów, kłopotów i trosk dnia codziennego. Wyczekiwanie na dojrzałość owoców, zbiór oraz późniejsza winifikacja ma coś z magii. Bo przecież wino to nie tylko skomplikowane procesy chemiczne. Wino to historia jego powstawania od winnicy do piwnicy, to rocznik i temperament winiarza i w końcu wino to degustacja, która podświadomie zmienia nasz sposób życia, ponieważ chcąc próbować wino musimy zwolnić kroku.

  Zwalniajcie więc Państwo kroku i przybywajcie do nas na wino. Zapewniamy, że wina nasze dobrze smakują, są świeże, czyste i bezpretensjonalne. Zdarza się, że zdobywają laury na profesjonalnych konkursach winiarskich. Zapraszamy więc na lokalne, lubelskie wino gronowe.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *